Rezygnacja z podróży w czasach pandemii

Po początkowym zamknięciu granic i całkowitym uniemożliwieniu przemieszczania się wiele społeczeństw stara się żyć w miarę normalnie, dlatego wiele osób mimo zwiększonego zagrożenia decyduje się na wyjazd zagraniczny. Oczywiście konieczne jest śledzenie bieżących komunikatów Ministerstwa Zdrowia, w których podawane jest zagrożenie epidemiologiczne w poszczególnych krajach i rejonach świata. Jednak co w sytuacji gdy trzeba będzie zrezygnować z wyjazdu? Jak zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy?

Koszty rezygnacji z podróży

Stanowisko WHO w czasie pandemii koronawirusa jest takie, że powinno się ograniczyć lub zrezygnować z wyjazdów zagranicznych, jeśli nie są one absolutnie niezbędne. Niestety przedłużająca się pandemia sprawia, że ludzie nie chcą dłużej rezygnować z życia i podróży i coraz odważniej decydują się na wyjazdy. Zdarza się jednak, że wzmożone zachorowania w niektórych rejonach świata w ostatniej chwili uniemożliwiają realizację planu. Co wtedy? Wszystko zależy od wariantu polisy, ponieważ niektóre z nich zabezpieczają klientów na wypadek rezygnacji z podróży.

Przed czym chroni ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Dokładny zakres ubezpieczenia może różnić się w zależności od firmy realizującej świadczenie. Zazwyczaj polisy te obejmują zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z podróży, anulowania biletów oraz noclegów, a także przerwania uczestnictwa w wycieczce oraz zmianę terminu rezerwacji, gdy z wyjazdu zrezygnuje jeden z uczestników. Niektóre firmy wymagają podania przyczyn rezygnacji, gdyż tylko niektóre będa uwzględnione przez ubezpieczyciela.

Przed podpisaniem polisy warto zwrócić uwagę na szczegółowe zapisy związane z pandemią, gdyż w niektórych wariantach można liczyć na zwrot kosztów w sytuacji, gdy dana osoba musi zrezygnować z podróży, gdyż tuż przed wyjazdem została skierowana na kwarantannę lub izolację z powodu choroby, natomiast może nie obejmować rezygnacji z powodu obaw przed zakażeniem.