Jak najlepiej sprawdzić, czy mój samochód jest ubezpieczony?

Rozważasz zakup używanego samochodu? Chcesz dowiedzieć się, ile ubezpieczenia ma kierowca, który uderzył Cię na parkingu? Alternatywnie możesz zapytać, kiedy konieczne jest ubezpieczenie pojazdu, którym teraz jeździsz. Nie musisz już polegać na kimś, kto dostarczy Ci papierowy dokument lub przejrzeć własne archiwum. Możesz dowiedzieć się, czy samochód jest ubezpieczony, sprawdzając go w Internecie. Istnieje strona, na której możesz od razu określić, czy dany samochód jest objęty ważnym ubezpieczeniem OC.

Jak mogę zweryfikować ważność polisy OC pojazdu na stronie United Financial Group (UFG)?

Najszybszym i najprostszym sposobem ustalenia, czy Twój samochód jest objęty ubezpieczeniem, jest sprawdzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to o wiele mniej trudne, niż się wydaje. Wystarczająco:

Aby sprawdzić odpowiedzialność cywilną za samochód należy wejść na stronę www.ufg.pl i przejść do sekcji „Sprawdź odpowiedzialność cywilną za pojazd”; wprowadź numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny pojazdu (wystarczy jeden z nich) i kliknij „sprawdź”;
Poniższy ekran wymaga wprowadzenia daty zdarzenia i kraju, w którym miało ono miejsce, a także ponownego wpisania kodu weryfikacyjnego przed kontynuowaniem.
Informacje przekazywane przez UFG będą obejmować numer aktualnej polisy, markę i model pojazdu, nazwę ubezpieczyciela oraz adres firmy.

Bazy danych UFG dostarczają informacji o polisach OC i AC wszystkich sterowników w systemie. Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazania im informacji o zrealizowanych umowach i zmianach w nich w ciągu 14 dni od podpisania przedmiotowych umów.

Czy odkryłeś, że w niedalekiej przyszłości konieczne będzie uzyskanie nowego ubezpieczenia? Skonsultuj się z nami, aby uzyskać poradę, jak zlokalizować najniższe ubezpieczenie OC – podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu samochodu.

Oblicz najbardziej przystępne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu.

Gdzie mogę dowiedzieć się, czy mój samochód jest odpowiednio ubezpieczony?

Osobom, które rozważają zakup używanego samochodu, bardzo korzystna będzie możliwość sprawdzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Sprzedawcy mogą twierdzić, że ich pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC jeszcze przez kilka miesięcy, ale może się okazać, że ostatecznie tak nie jest. Tak długo, jak masz telefon podłączony do Internetu, wystarczy, że wprowadzisz numer rejestracyjny sprzedawanego pojazdu na stronie internetowej UFG, aby personel UFG zweryfikował oświadczenia sprzedawcy.

Opinia specjalisty Mubi

Jeżeli otrzymasz informację ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, że wybrany pojazd nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC, to prawdopodobnie informacja jest prawidłowa. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Ubezpieczyciele mają 14 dni na powiadomienie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o uzyskanej ochronie ubezpieczeniowej. W efekcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymuje informację o ubezpieczeniu OC pojazdu dopiero po długim okresie czasu. W rezultacie możliwe jest, że samochód w bazie UFG, który wydawał się nie mieć ważnej polisy, był rzeczywiście objęty ubezpieczeniem.

Kup aplikację związaną z samochodem

Drugą alternatywą dla nabywców używanych samochodów jest aplikacja mobilna „UFG Buy Auto”, która jest dostępna zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android (dostępna na Androida i iOS). Ta strona zawiera zarówno opcję ustalenia, czy polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nadal obowiązuje, przykładową umowę kupna-sprzedaży, jak i ważne porady dotyczące tego, co zrobić po zakupie samochodu.

Na jednej stronie możesz zobaczyć całą historię samochodu.

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego pojazdu warto również wejść na stronę historiapojazd.gov.pl. W tym systemie, opracowanym przez CEPiK, odkryjesz znacznie więcej informacji niż tylko sprawdzenie, czy pojazd jest objęty odpowiednim ubezpieczeniem OC. Stamtąd możesz zobaczyć całą historię pojazdu, a także istotne informacje, takie jak przebiegi odczytane podczas ostatniej oceny technicznej.

Aby skorzystać z tej usługi, będziesz potrzebować następujących informacji z dowodu rejestracyjnego:

Uwzględniono numer rejestracyjny samochodu, numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) oraz datę pierwszej rejestracji.
Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu informacji otrzymasz raport, który będzie zawierał następujące informacje:

Informacje o producencie i modelu samochodu; informacje o polisie OC pojazdu; parametry techniczne (m.in. moc silnika, rodzaj paliwa, masa); ostatni odczyt licznika pojazdu; rok, w którym był?